Oldal betöltése folyamatban...
EN | HU
Számlaszám: OTP Bank 11735005-20499220 Nemzetközi számlaszám: SWIFT kód (BIC) OTP VHUHB (IBAN) HU91 1173 5005 2049 9220 0000 0000
 

ÁGOTA® Sportéletrend és fociprogram

" A sport megtanít becsületesen győzni vagy emelt fővel veszíteni.  A sport tehát mindenre megtanít..” (Hemingway)


Missziónk:

A sport számunkra egy kiváló eszköz a gyermekek és fiatalok gyógyíthatóságban és tudatos fejlesztésében. A fiatalokban kialakítható megküzdési stratégiák és az ehhez nélkülözhetetlen egészséges mozgatórugók fejlesztése révén a sport az egészségesebb én-identitás kialakulásához vezethet.

Az ezzel együtt járó szociális kompetencia-fejlődés és mindaz a támogató tényező (az önbizalom és a másokhoz fűződő bizalomadás képessége, a jövő pozitív módon történő realizálhatósága), ami az egyéni fejlesztés eredményeként megvalósulhat, jó alapot kínál a gyermekek és fiatalok hatékonyabb integrációjához.

Az egyre egészségesebb személyiség a mind felvértezettebb megküzdési képességének köszönhetően egyre kisebb erőfeszítés révén lesz képes integrálni magát viszonyrendszereibe vagy akár egy közösségbe.

 

ÁGOTA sport-életrend gyógyítani és fejleszteni hivatott:

  • A családjukból kiemelt gyermekek alapvető szükségleteinek kielégítésén túl azok nevelése és társadalmi integrációjuk elősegítése.
  • Hatékony pedagógiai és mentálhigiénés eljárásmódokkal nevelési többletet kívánunk biztosítani a preventív, a korrektív és a kompenzáló támasznyújtásban.
  •  A nevelés szerves része az iskolai kötelezettségek jó szintű teljesítése mellett az aktív kikapcsolódás biztosítása, hiszen ez a gyermekek számára a felfrissülésen túl sikerélményt is biztosít. A teljesítményhez való viszony pedig segít a reális jövőkép kialakításában.
  • A labdarúgás a közösségi szellemet fejlesztő hatása mellett, oldott keretek között biztosítja az egyéni képességek intenzív fejlesztését.
  • Az a gyermek, aki a labdarúgópályán megtanulja a sportszerű küzdelmet, elfogadja a bírói döntéseket, tiszteli az ellenfél csapatának tagjait és törekszik a szabályok betartására, az kulturált módon tanul meg győzni és veszteni.
  • Minél értékalkotóbb módon sikerül a közös sportélményeket beintegrálni a gyermek személyiségébe, annál hatékonyabban tudjuk az interperszonális kapcsolatok hiányosságait korrigálni.
  • A sikerorientált hozzáállás, egy vesztes mérkőzést követő újrakezdés mentális ereje, olyan személyes élményeket nyújt, melyek hatására felerősödnek a gyermek személyiségében azok a szerepelemek, amelyekkel ellentételezheti a tanult tehetetlenség állapotát.


Az ÁGOTA® sport-életrend szükségessége és perspektívái a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalok körében

ÁGOTA szakmaisága a sport-életrend összefüggéseiben

A sport-életrend és azon belül is a futball (mivel nem professzionális elfoglaltságról van szó), igazi élmény-alapú és -központú kikapcsolódást biztosít. Pontosan ez a fajta kikapcsolódás - az élmény-alapú elvonatkoztatása mindennapoktól - az a hatékony eszköz, melynek révén a gyermek és fiatal egy másfajta élettérben tanulhatja meg értékelni önmagát másokkal is összefüggésben.

„Élni és játszani becsületesen”, egy olyan magatartásforma elsajátítását jelentheti, ami messze túlmutat bármilyen sport-életrend keretein.

Az ÁGOTA Alapítvány és a Szeged-Csanádi Egyházmegye Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltatója, a maga által felkarolt, támogatott és gondozott gyermekeken kívül ezt a szemléletmódot igyekszik közvetíteni a ma Magyarországon élő, családját nélkülöző fiatal számára.


A gondoskodásunkban élő gyermekeink részére óriási lehetőséget nyújt (a szabadidejük hasznos eltöltésére is gondolva) az élményprogram kialakítása, ezen belül is a sportolási lehetőség megteremtése.

A rendszeres sportolásnak a közösségi, szociális élményeken túl rengeteg személyiségformáló jótékony hatása van:

  • A rendszeres sportolási lehetőség segíti önállóságuk kialakulását;
  • Segíti felelősségérzetük kialakítását;
  • Folyamatos döntési helyzeteket teremt, melyek későbbi életük során kiválóan tudnak hasznosulni munkavégzésük során.
  • A rendszeres sport megtanít küzdeni- önmagunkért, a céljainkért, a jövőnkért.
  • Javítja a gyermekek és fiatalok megküzdési képességeit (reziliencia)
  • Személyes és szakmai kompetenciáik erősödnek.
  • Kialakulhatnak azok a pozitív személyiségjegyek (küzdeni akarás, fair play, egyéni érdek alárendelése, kitartás, mások segítése stb.), melyek nélkülözhetetlenek lesznek a gyerekeink számára későbbi életük folyamán.


A fenti felsorolásból jól látszik, milyen kompetenciákat, személyiségjegyeket fejleszt a rendszeres sportolási lehetőség. Ennek megfelelően alakítottuk ki a különböző sportolási lehetőségeket. Elsődleges célunk a közös élmények megélése, az hogy minden edzést látogató fiatal jól érezze magát.

Célunk, hogy a lehető legtöbb területen beépítsük a gyerekek életébe a heti rendszerességű sportfoglalkozásokat.

Jelenleg elérhető sportolási lehetőségek:

  • labdarúgás: csapatjáték, melyben megtanulják az együttműködés, egymás tiszteletben tartásán túl a pontosságot, a szabályok elfogadását, követését.
  • úszás: Az úszásoktatás folyamata szakembert igénylő oktató-nevelői, pszichológiai, pedagógiai feladat, ezért nem mondhatjuk, hogy az úszás tudásával kizárólag testi egészségre tehetünk szert. Tipikusan az a sportág, amire tökéletesen illik a híres mondás, miszerint ha ép a testünk, akkor ép a lelkünk is.
  • atlétika: Az atlétika is sok gyermeknek jelent örömöt. Fejleszti a sportoló motivációját, akaraterejét, kitartását, versenyszellemét, versenyzési kultúráját.
  • ping pong: A pingpong összetett fizikai aktivitás, amely javítja többek közt a rugalmasságot, az erőt, a gyorsaságot, az állóképességet és a vérkeringést. Folyamatos koncentrációt igényel, ezért serkenti az agyműködést.

További lehetőségek:

  • tánc
  • erőnléti edzések
  • tollas
  • kézilabda
  • röplabda

Versenyek szervezése:

  • Az edzéseket követően versenyeket, tornákat, kupákat szervezünk a gyerekeknek, ahol az élményszerzésen kívül a jutalmazásé a főszerep. Igyekszünk mindenkit valamilyen formában jutalmazni, hiszen sportprogramjaink során az eredményes helyezések mellett a részvétel ugyanolyan fontos.

Együttműködési területek:

  • A sportéletrend szimbiotikus kapcsolatot ápol a pasztorációval, valamint az élménypedagógiával. E három terület szorosan egybefonódva szenzációs programokat kínál a gyerekek számára.  Például labdarúgó edzés során arányosan elosztva építjük fel a programot. Labdarúgás, pihenőidőben pasztorációval kvízjáték, mely sok érdekes témában ad felvilágosítást a gyerekeknek. A szurkolóknak, vagy pihenő csapatoknak pedig az élményprogrammal biztosítjuk a szabad idejük hasznos eltöltését az edzés ideje alatt.

Összegzés: ÁGOTA sport-életrend gyógyítani és fejleszteni hivatott

  • Sportolás közben egy olyan dolog történik, ami ebben a mai túlhajszolt, rohanó, világban igencsak megbecsülendő; A GYEREKEK JÁTSZANAK! Játék közben pedig észrevétlenül valósul meg a hátránykompenzáció és a személyiségüket is fejlesztő tanulási folyamat. Ennek a folyamatnak a gördülékeny megvalósításához kérjük kollégáink segítségét: a rendszeres sportolási lehetőségekkel nagymértékű fejlődésnek lehetünk mi, kollégák a katalizátorai.

Hiszen:

„A sport nemcsak testnevelés, hanem a léleknek is a legnemesebb és legerőteljesebb nevelő eszköze. Egy sportcsapat a társadalomnak kicsinyített képe, a mérkőzés az életért való nemes küzdelem szimbóluma. Itt a játék alatt tanítja meg a sport az embert rövid idő alatt a legfontosabb polgári erényekre: összetartásra, az önfeláldozásra, az egyéni érdek teljes alárendelésére, a kitartásra, a tettrekészségre, a gyors elhatározásra, az önálló megítélésre, az abszolút tisztességre és mindenekelőtt a "fair play", a nemes küzdelem szabályaira.”

 (Szent-Györgyi Albert, 1930)