Az önkéntesek képzése, felkészítése

Az ÁGOTA Alapítvány évente minimum háromszor tart ingyenes felkészítést az önkéntesei számára, ahol a család nélkül nevelkedő gyermekekkel és fiatalokkal való foglalkozáshoz szükséges elméleti és gyakorlati ismereteket adja át. Ezek a találkozások minden évben ősszel, tavasszal és nyáron valósulnak meg.

A családból kiemelt gyerekek esetében nagyon specifikus ismeretekre van szükség a valódi, hatékony segítségnyújtáshoz. Ezeket az elengedhetetlenül szükséges ismereteket adjuk át évközi képzéseinken, melyen részt kell venni ahhoz, hogy a bárki az ÁGOTA Alapítványnál a gyermekekkel foglalkozhasson. Szervezetünk alapvetően hosszútávon gondolkodik az önkénteseket illetően. Ezért képzéseink része az önkéntesek megtanítása arra, hogy saját határaikat feltérképezzék. Kiemelt feladata a képzéseknek a szindrómás segítségadás kiszűrése, elkerültetése is.

Munkatársaink képzését azért tartjuk fontosnak, mert az állami gondoskodásban élőkkel foglalkozás megkívánja, hogy ne csak szeressük, hanem okosan is szeressük a gyerekeket és fiatalokat. A képzésen megszerezhető tudás felkészíti munkatársainkat állami gondoskodásban élő fiatalokkal közös munkára, annak speciális jellemzőire, buktatóira. Alapítványunk hangsúlyt fektet arra, hogy gyermekkel csak szakszerűen felkészített fiatal kerüljön kapcsolatba, aki tisztában van saját –gyermek életében betöltött- közvetítő szerepével és kellőképp felkészült az esetlegesen felmerülő problémákra.

Gyakorlati képzésünk programjai úgy épülnek fel, hogy az önkéntesek képesek legyenek összehangolni a gyerekek együttlétét, minden egyes programban.

A képzésen a gyerekekkel folytatott munka alapelveiről, a speciálisan előforduló nehézségekről, a vezető pozíciót betöltő önkéntesek szerepeiről és feladatairól, az értékekre nevelés eszközeiről, a konfliktuskezelés módjairól, valamint a saját mintaadás és a prevenció fontosságáról van szó.

A képzéseken elsajátított ismeretek a folyamatos, hozzáértéssel és megfelelő tájékozottsággal végzett önkéntes munka zálogai.

A képzések specifikumai

• Állami gondoskodásban élő gyermekek és fiatalokkal való foglalkozás segítői attitűdjének kialakítása
  • Paralel képzés önkénteseink előzetes ismeretanyagára alapozva (régi önkéntesek, új önkéntesek, kortárssegítők és autentikus segítők)
  • Adekvát ismeretanyag átadása
  • Elméleti és gyakorlati blokkok alkalmazása
  • Kommunikációs blokkok
  • Önkéntes lehetőségek ismertetése
  • Vezetőképzések
  • Nem szükséges speciális végzettség a képzéseinken való részvételhez. (Önkénteseink között hentes, kőműves, ápolónő, autószerelő, pszichológus, pedagógus, szociális munkás, gyógypedagógia szakos hallgatók, édesanyák is találhatók)
  • Képzést vezető szakembereink legalább 20 éve foglalkoznak állami gondoskodásban élő, családból kiemelt gyerekekkel és fiatalokkal

Képzésünkön kiemelt figyelmet fordítunk a gyerekek, fiatalok életkörülményeinek, sajátos érzésvilágának bemutatására – hiteles forráson keresztül, hisz önkéntes munkatársaink között számos állami gondoskodásban felnőtt fiatal is tevékenykedik.

Hosszú évek alatt szerzett tapasztalataink azt mutatják, hogy önkénteseink hosszú távon is hatékony megtartásában nagymértékben szerepet játszik a testhez álló feladat közös megtalálása. Ennek érdekében alapítványunk vezetősége életre hívta a Közösségvezetői Kört, melynek fő feladatköre az önkéntesek személyiségének, habitusának megfelelő feladat megtalálása, így biztosítva a hosszú távú segítői jelenlétet.

Fontosnak tartjuk, hogy a civil szférában tevékenykedő önkéntesek megfelelő tudással rendelkezzenek az általuk ellátandó munkához. Tevékenységünk a magyar gyermek- és ifjúságvédelmi tevékenység kiegészítő komponense, munkánkat a gyermekotthonok és gyermekvédelmi intézmények dolgozóival karöltve végezzük. Mivel a gyermekotthonokban általában szakirányú végzettséggel bíró nevelők dolgoznak, elengedhetetlen, hogy a hozzánk csatlakozó önkéntesek is rendelkezzenek az állami gondoskodásban élő, illetve a veszélyeztetett fiatalok neveléséhez szükséges alapvető, mégis területspecifikus ismeretekkel. A programban törekszünk a hiteles, és jól használható információk átadására, a kapott tudás gyakorlati alkalmazására. Szeretnénk, ha ez által fejlődne az önkénteseink szakmai tudatossága, javulna hozzáértésük, és így javulna a civil, önkéntes tevékenység színvonala és megbecsültsége is. Szeretnénk, ha a meglévő önkéntes csapat hatékonysága és önállósága is fejlődne.

A képzés céljai

• Képzésünk célja egy jól összeszokott, egymás erősségeire bátran hagyatkozó önkéntes csapat kialakítása, akik szakmailag felkészülten, magas empátiával, felelősségteljesen állnak a rájuk váró kihívások elé
  • A vezető pozíciót betöltő munkatársaink vezetéstechnikai ismereteik birtokában felkészültek az esetlegesen előforduló nehézségekre
  • Támpontok nyújtása csoportok vezetéséhez, szereptisztázás